Skip to content ↓

St Thomas ofCanterbury

Full Governing Body Membership Details & Register of Interests

Membership Details,  Appointments and Terms of Office

NAME OF GOV: CATEGORY OF GOV: GOV APPOINTED BY: GOV APPOINTMENT DATE: GOV TERM OF OFFICE
BOOTH, Mr Andrew Staff Elected 20/03/2015 19/02/19 to 19/02/23
CLARK, Mrs Wendy SLT Advisor Head Teacher 11/02/2014 20/02/19 to 19/02/23
COLLERY, Mr Shane LA  Governing Body 27/05/2011 12/11/19 to 12/11/23
GILES, Mrs Jenny Foundation Diocese 30/07/2020 31/08/23
HATLEY, Mrs Maria Parent Governing Body 08/10/2019 08/10/19 to 07/10/23
HESKETH, Mrs Jennifer Foundation  Diocese 01/09/2014 01/09/18 to 31/08/22
JACKSON, Dr Breda Foundation Diocese 01/09/2006 01/09/18 to 31/08/22
KEATING: Mrs Michelle Head Teacher Governing Body 01/05/2012 Permanent
KING, Mr Vincent Foundation (Parent) Diocese 22/04/2016 22/04/16 to 31/08/19          (Re-appointment form with Diocese of Westminster)
LENNON, Dr Mary Foundation  Diocese 01/04/2011 01/09/18 to 01/10/22
WALKER, Mr Anthony Foundation Diocese 01/09/2010 01/09/18 to 31/08/22
WALSH, Mr Jeremiah Foundation Diocese 01/03/2020 01/03/20 to 31/08/23
SELLERS, Mrs Wendy Clerk Governing Body 01/09/2020 Permanent
SPARKS, Mrs Luzaan Resigned 23/09/2019 Governing Body 08/10/2015 23/09/2023
Vacancies:  Foundation x 1 Parent x 1    

Register of Interests

Our Governors have all attested that they have no relevant business and pecuniary interests, including governance roles in other educational institutions; any material interests arising from relationships between governors or relationships between governors and school staff (including spouses, partners and close relatives).  Such attestation is recorded on an annual basis during the autumn term Full Governing Body Meeting.

 

St Thomas of
Canterbury

High St, Puckeridge,
Ware, SG11 1RZ

01920 821450

admin@stcanterbury.herts.sch.uk